top of page

SKI SERVIS - SERVIS LYŽÍ A SNOWBOARDOV

O svoje veci sa treba starať. Lyže a snowboardy nie sú výnimkou. My na to máme špičkové rakúske a nemecké servisné stroje. Základné predbrúsenie sklznice a nanesenie finálnej štruktúry robíme na rakúskom WINTERSTEIGER OMEGA SBI. Uhlovanie a tuning hrán potom na nemeckej mašine REICHMANN DTS-U PRO.

Aký trend bude nasledovať v budúcnosti v oblasti požičiavania lyží a ich servisu?

Požiadavky, prípadne želania klientov sa posúvajú stále vyššie smerom k okamžitému servisu. Zákazníci nemajú čas a očakávajú, že sa prispôsobíme ich časovému plánu – čo znamená, že si lyže po fláme, kávičke, pri nástupe na dovolenku, čiže pri vstupe do požičovne alebo servisu ihneď môžu vypožičať alebo zobrať čo najskôr vyservisované. Pri týchto službách je najdôležitejšie dodržiavať však aj individuálne pokyny výrobcov k danému zimnému lyžiarskemu športovému materiálu a vedieť ho prispôsobiť k športu v danej oblasti použitia.

Napríklad v oblasti skialpinizmu, ktorý sa dostáva do popredia, sú hrany lyží dôležité – s hladkou sklznicou a špeciálnym uhlom hrany tak dáme zákazníkovi to najlepšie, čo od týchto lyží môže očakávať.

V oblasti alpského lyžovania zákazníci prechádzajú na cestu prenájmu lyží. Tu sú požičovne lyží každý rok vybavené najnovšími modelmi a perfektne pripravenými lyžami. Klient sa tak nemusí starať o ich servis, ten je samozrejmosťou každej super požičovne.

V našej Pilgrim Ski Academy sme sa preto rozhodli poskytovať prenájom lyží a snowboardov na celú lyžiarsku sezónu. Taktiež po mnohoročných skúsenostiach s prenájmom a servisom lyží v stredisku Jasná Nízke Tatry sa snažíme pripraviť lyže a snowboardy na najlepšej úrovni, aby naši klienti boli spokojní. Pri servise lyží sme sa od sezóny 2018/2019 rozhodli pre kúpu stroja na uhlovanie a tuning hrán lyží a snowboardov, ktorý nám pri príprave lyží pre štvorčlennú rodinu skráti čas servisu o 12 až 15 minút. Je to poloautomat REICHMANN DTS-U PRO.

Prečo servisovať lyže a ako servisujeme my?

 

Máte super lyže? Príďte si ich servisovať k nám na super strojoch!

Lyže a snowboardy servisujeme na poloautomatoch REICHMANN DTS-U PRO a WINTERSTEIGER OMEGA SBI. Pre lyžiarov je veľmi dôležité aby ich výstroj bol funkčný, lebo len precízne pripravený výstroj im zaručuje bezpečnosť a zábavu na svahoch. Odporúčame servisovať radšej častejšie ako len sporadicky. Ak servisujete lyže a snowboardy pravidelne, predlžujete ich životnosť a na svahu sa cítite bezpečnejšie. Veľmi záleží aj na uhlovaní a tuningu hrán, vyrovnaní a impregnácii sklznice. Tieto úkony si môžete dať urobiť aj niekoľko krát za sezónu (záleží na snehových podmienkach kde lyžujete, kamene na svahu, prírodný sneh, technický sneh), v každom prípade na konci sezóny však nezabúdajte na kompletný servis, kde vám budú v servise pozalievané ryhy na sklznici (špeciálnou hmotou), nabrúsené a vytuningované hrany a naimpregnovaná sklznica a hrany,aby cez leto nehrdzaveli.

Ako servisujeme?

Základné predbrúsenie sklznice robíme na stroji WINTERSTEIGER OMEGA SBI, na brúsnom páse a kameni. Týmto odstránime nerovnosti a nečistoty na sklznici a zároveň sa objavia ryhy na sklznici, ktoré zalejeme pomocou špeciálneho prídavného materiálu, ktorý roztavíme v tavnej pištoli REICHMANN POLYMASTER. Mechanickým vyčistením rýh dosiahneme perfektné spojenie s materiálom z tavnej pištole a sklznicou. Takto pripravenú lyžu alebo snowboard jemne prebrúsime na brúsnom papieri a vyrovnáme na kameni. Týmto dosiahneme rovnú sklznicu s jemnou lineárnou štruktúrou.

Nanesenie finálnej štruktúry robíme na stroji WINTERSTEIGER OMEGA SBI.

Od nanesenia finálnej štruktúry vlastne záleží sklz lyží. Podľa toho na akom snehu a aký druh (charakter) lyže používate, sa určí hĺbka a tvar štruktúry. Čím je sneh mokrejší, tým je hlbšie vrúbkovanie do sklznice – zabezpečí sa tým lepší odvod vody medzi snehom a sklznicou.

Výbrus na kameni – výhody a nevýhody

Výhody:

 • Absolútne plochý výbrus

 • Presný výbrus

 • Sklznica bez chlpov

 • Dobré klzné vlastnosti i u nenavoskovanej lyži

 • Je možné vytvoriť rôzne hĺbky drsnosti a rôzne štruktúry

Nevýhody:

 • Musí sa previesť konečná úprava hrany (štruktúra ostáva v hrane)

Porovnanie brúsenia na páse a kameni

Priečny rez po brúsení pásom:

 • Sklznica ľahko dutá

 • Hrana mierne zaoblená

 • Sklznica mierne chlpatá

Priečny rez po brúsení kameňom:

 • Celkom plochá (vyrovnaná) lyža

 • Hrana celkom plochá, dokonale pripravená na ďalšie brúsenie

 • Sklznica celá bez chlpov

K čomu slúži štruktúra?


Štruktúra znižuje trenie medzi podložkou (snehom) a sklznicou. Pri chladnom, kryštalickom snehu by mala byť plocha lyže čo možno najhladšia, aby dochádzalo k čo možno najmenšiemu treniu.

Pri mokrom snehu je hlbšia štruktúra v sklznici lyže lepšia, pretože redukuje trenie. Vzdušný priestor medzi plochou lyže a snehom zabraňuje „saciemu efektu“.

Uhlovanie a tuning hrán robíme na stroji REICHMANN DTS-U PRO. Uhlovanie a tuning hrán technológiou HQT – High-Quality-Tuning je prevratnou novinkou medzi servisnými strojmi na uhlovanie a tuning hrán lyží. Pri jednom prejazde lyže sú obe bočné hrany a tiež obe spodné hrany prebrúsené jedným pojazdom lyže (konštantný tlak a rýchlosť po celej dĺžke hrán).Už žiadny šmirgeľ pri záverečnej úprave hrán!

Výsledok tohto procesu je, že zo stroja vyjdu lyže a snowboardy perfektne nabrúsené, vytuningované a zároveň aj vyleštené a pripravené za niekoľko sekúnd. Tým skrátime čas čakania.

Pred uhlovaním hrán a tuningom hrán zmeriame hodnotu (veľkosti uhlov hrán lyží) pomocou špeciálnych uhlomerov a tým zabezpečíme presné uhlovanie a tuning hrán. Takýmto spôsobom zmerania uhlov hrán nebudete pociťovať po servise lyží žiadne zmeny v ich jazdných vlastnostiach, tie budú rovnaké ako pri nových lyžiach.

Uhlovanie bočnej hrany – REICHMANN DTS-U PRO

Veľkosť uhla bočnej hrany závisí od skúsenosti lyžiara a od charakteru lyže. Uhol dosiahneme pomocou prítlaku dvoch keramických kotúčov (obe hrany súčasne) na boky lyže v rozsahu od 87°až 89°. Správny uhol zabezpečí výborný kontakt hrany so snehom počas celého oblúku.

Tuning spodnej strany – REICHMANN DTS-U PRO

Tuning spodných hrán prebieha tuningom po celej dĺžke spodnej časti hrán (obe hrany súčasne). Uhol tuningu – pod brúsenia je od 0,5°do 1,5° (najpoužívanejší je 0,5°-0,75°). Tuning vám zabezpečí ľahší nástup do oblúku a odstráni tzv. zarezávanie hrán. Dosiahneme tým tiež perfektné vyleštenie spodných hrán a zbavenie sa zbytkov štruktúry po kameni. Tuning hrany sa vykonáva pomocou paralerných brusných kameňov s konštantným uhlom sklonu, konštantnou rýchlosťou posuvu a prítlaku na lyžu (snowboard).

Voskovanie

Voskovanie je záverečná fáza servisu lyží a snowboardov. Pri voskovaní sa sklznica po prebrúsení musí naimpregnovať voskom a vyleštiť. Na voskovanie používame voskovačku ICEBERG, kde nanesieme na horúci valec vosk, ktorý sa následne nanesie na sklznicu a na ďalšom valci sa lyža vyleští. Týmto sa stane lyža ešte rýchlejšia a lepšie ovládateľná. Na želanie môžeme nainpregnovať lyže aj ručne zažehlením.

ski-service-jasna-slovakia-1.png
bottom of page