top of page
Search
  • Pilgrim Ski Academy

Správne oblečenie na lyžovačku

Viete sa správne obliecť na lyžovačku?

Aj vám sa stalo, že ste sa zle obliekli a potom ste sa počas jazdy na lanovke klepali od zimy? Alebo ste  sa potili pri zjazde smerom nadol?


Áno, stáva sa to. A aj tým skúsenejším. Niekedy je počasie nevyspytateľné a jednoducho nepočítate so všetkým a ani sa nedá obliecť alebo zabaliť „všetko“.


A možno s lyžovaním len začínate alebo si pred zimou len chcete nakúpiť nové oblečenie na tohtoročnú lyžovačku? Alebo si chcete prečítať len pár tipov?

Tak teda pokračujte v čítaní. Aj keď to nie sú žiadne svetové novinky, ale známe veci, ktoré si možno len treba pripomenúť ...


Nepreháňajte to s vrstvami oblečenia


Staré časy svetrov a kombinéz sú nenávratne preč. Nie je potrebné dať na seba takmer všetky veci zo šatníka, aby človeku nebola na svahu zima.

Lyžovanie je hlavne šport, pri športe vyvíjame fyzickú aktivitu a tým telo zahrievame. Preto si radšej obliekajme kvalitné funkčné oblečenie. A to v dnešnej dobe ani nemusí byť také drahé.


Prvá vrstva: vaša druhá koža


Prvou vrstvou je dobrá a kvalitná termobielizeň.

Priamo na telo idú trenírky resp. nohavičky a podprsenky. Dbajte na to, dobre odvádzali pot z tela a aby mali ploché švy, ktoré nebudú pri pohybe nepríjemne tlačiť.

Na spodnú časť tela obliekame spodky. Veľmi dôležitou súčasťou oblečenia sú ponožky! Výber správnych ponožiek niekedy trvá dlhší čas, kým budete mať tie "vaše" do „každého“ typu počasia. Najosvedčenejšie sú z merino vlny – sú z prírodného materiálu a najlepšie zahrejú.

Na vrchnú časť tela patrí tenké funkčné tričko z priedušného materiálu. Určite nie bavlnené! Bavlna totiž pot nasaje a potom nepríjemne chladí počas celého dňa. Vyberajte si funkčné a dýchajúce materiály. Tie dokážu dostať pot spoľahlivo od tela a nechladia. Podľa počasia alebo vašeho prahu teplotného komfortu zvoľte tričko s krátkym alebo s dlhým rukávom.

Kvalitná funkčná bielizeň nemusí stáť príliš veľa. Dnes už tričká kúpite aj za 20 €, tie s dlhým rukávom a nohavice aj za 25 €. 

Pri obliekaní je potrebné samozrejme sledovať aj predpoveď počasia. Ak má byť poriadny mráz, zvolíme teplejšie spodné vrstvy, aj ponožky.

Druhá vrstva: aby vám bolo teplo


Táto vrstva síce ešte mierne pomáha pri odvode potu od tela, ale jej hlavnou funkciou je však udržanie tepla. Vhodné sú predovšetkým flísové mikiny a bundy, ktoré dokážu veľmi dobre zahriať. Ešte lepším, ale drahším variantom je oblečenie z vlny alebo najnovších materiálov.


Druhá vrstva by na lyžovačke nemá mať membránu, aby telo mohlo dýchať. Cenovo sa druhá vrstva pohybuje pri základných modeloch za 15€, ale môže sa vyšplhať až do 150€. V prípade drahých značiek je to aj viac.


Tretia vrstva: aby ste to celé nepokazili


Tvoria ju kvalitná lyžiarska bunda a nohavice. Najlepšie je, ak sú majú niektorú z membrán, ktoré zabraňujú prieniku vetra a vody, ale zároveň odvádzajú vlhkosť v smere od tela. Pri týchto materiáloch sledujeme parametre: vodeodpudivosť a paropriepustnosť. Ide vlastne o vodný stĺpec udáva sa v mm a vyjadruje, koľko vody bunda znesie, kým cez ňu začnú prenikať prvé kvapôčky vody. Čím je vyšší vodný stĺpec,  tým je bunda nepremokavejšia - ale aj drahšia.

Číslo 20.000 už znamená, že vydrží aj husté sneženie, či dážď.


Tu je prehľad, čo znamená vodný stĺpec na bundách a čo tieto bundy znesú:

  • do2.000 mm. Zimné bundy pod 2 000 mm sú určené do mesta a ochránia vás pred ľahkým dažďom alebo snežením. Na turistiku určite nebrať.

  • 2.000 - 5.000 mm. Tieto bundy už možno označiť ako nepremokavé, hodia sa na ľahkú letnú turistiku alebo ako detské oblečenie. Do hôr stále ešte nie.

  • 5.000 - 10.000 mm. Tieto bundy už vydržia toho skutočne veľa a pri pobytoch v slovenských horách vám bohato postačia. Stačí zvoliť vhodné spodné vrstvy.

  • 10.000 - 15.000 mm. Zimné bundy v tejto kategórii už sú vhodné aj na vysokohorskú turistiku - ani pri horšom počasí nepremoknú. Môžu ich nosiť napríklad aktívni lyžiari alebo pracovníci záchrannej horskej služby.

  • 15.000 - 20.000 mm. Špičkové zimné bundy pre skutočných horolezcov, ktorí sa púšťajú do vysokých nadmorských výšok. Tieto bundy už sú prakticky nepremokavé.

  • nad 20.000 mm. Extrémne zimné bundy pre extrémne výkony. Bundy s takým vodným stĺpcom používajú profesionálni horolezci. Tieto bundy už sú veľmi drahé a pre bežného smrteľníka zbytočné.

Najznámejšou je membrána Gore-Tex, ale existujú aj iné, od iných výrobcov s nižšou cenou a porovnateľnou funkčnosťou. Dbajte aj na dobré vetranie nohavíc a bundy. Mali by mať vetracie otvory na rukávoch z vnútornej strany, resp. na vnútornej, či vonkajšej strane nohavíc, ktoré môžete v prípade potreby otvoriť či zavrieť. Samozrejmosťou je snežný pás zabraňujúci prieniku snehu pod bundu.

Bunda a nohavice majú byť z odolného materiálu, lebo chránia a majú teda aj niečo vydržať.

V našom obchode, ktorý je v hoteli v Jasnej, nájdete široký výber oblečenia všetkých troch vrstiev. Môžete si vybrať aj z rôznych značiek, materiálov, aj cien.


Kvalitné oblečenie na lyžovačku vždy zakúpite aj v našom obchode, ktorý sa nachádza v hoteli Ski&Wellness Residence Družba****, na zjazdovke Biela Púť.

Prajeme vám šťastnú ruku pri výbere oblečenia a šťastnú lyžovačku plnú príjemných zážitkov :-)


Rezervujte si teraz naše služby vypísaním jednoduchého formulára.

bottom of page